عکاسی کودک

 کودکی شیرین‌ترین دوران زندگی هر فردی است.

ثبت لحظات کودکی که توسط پدر و مادرها انجام می‌گیرد . خاطره سازی برای کودک راه انتقال احساسات آن‌ها و مهر تاییدی بر توجه و محبت آن‌ها نسبت به کودک است.

عکاسی و فیلمبرداری رایج ترین و بهترین روش ثبت این لحظات هستند.

پدر و مادرها همواره در تدارک ثبت بهترین خاطرات کودک خود هستند و همه می‌دانیم هرگز این دوران بر نمی گردد. عکس کالایی است که در گذر زمان هر روز و هر روز ارزشمندتر می شود. حال اگر این عکاسی با روز های شیرین و بی بازگشت کودکی در ارتباط باشد،این مسئولیت مهم تر می گردد. 

عکاسی کودک یکی از شاخه های عکاسی محسوب می شود که بر اساس سن کودک طبقه بندی می شود:

  1. عکاسی از نوزاد(تا یک ماهگی)
  2. عکاسی از کودکان نوپا(زیر یک سال)
  3. عکاسی از خردسالان
  4. عکاسی از کودکان سن دبستان

برای عکاسی کودک بسته به شرایط و نظر عکاس و پدر و مادرها و اخلاق کودک عکاسی در مکان های چون آتلیه، منزل، فضای باز انجام می‌گیرد.

برای عکاسی کودک، صرف زمان زیاد و داشتن صبر  و شناخت روحیه لطیف کودک باید به نکات خاصی نیز توجه کرد.

عکاسی ایرانیان

چند نکته:

نوع رفتار کودک را بشناسید!

قبل از این‌که شروع به عکاسی کنید باید شناخت کافی نسبت به رفتار‌ها و اخلاق کودک  پیدا کنید و برای گرفتن عکس مناسب از آنها استفاده کنید. 

حالت‌های مختلف پوزیشن را امتحان کند!

با توجه به پس زمینه، جسته و لباس کودک حالت‌های مختلف عکس را امتحان کنید، اما مراقب باشید کودک را خسته نکنید، اگر زیاد امر و نهی کنید کودک همکاری با شما را متوقف می کند.

هم قد کودکان شوید!

بهترین حالت برای قرارگیری لنز دوربین، هم ارتفاع با قد کودک است. اگر از بالا  عکاسی کنید و از لنز غیر حرفه‌ای(موبایل، دوربین‌های خانگی و…) استفاده کنید پرسپکتیو شدیدی ایجاد می‌شود که حالتی ناخوشایند به عکس شما می‌دهد.

چهره کودک فراموش نشود!

یکی از بهترین حالت عکاسی از کودک عکس تک چهره است.

چهره معصوم و زیبا کودک یک پرتره قوی ایجاد می‌کند.

لوک خوش شانس باشید!!

کودکان به کار شما اهمیت نمی‌دهند و سرگرم بازی و زندگی خود هستند.آماده و صبور باشید و بازهم صبور باشید، در لحظه مناسب عکس را بگیرد و اگر خراب شد دوباره و دوباره شاید از هر حالت مجبور باشید بیست عکس بگیرید تا یکی خوب شود.

عکاسی ایرانیان

از نور مناسب استفاده کنید!

سرعت جابجایی کودک زیاد است. برای اینکه حرکت کودک از عکس حذف شود باید سرعت شاتر دوربین را بالا ببرید، پس نیاز به نوردهی مناسب برای سرعت بالا عکاسی هستید.

فلاش های استودیویی گزینه مناسبی هستند اما اگر فلاش ندارید از نور پنجره و یک رفلکتور هم می‌توانید استفاده کنید.

پس‌زمینه هم مهم است!

به همان اندازه که پوزیشن کودک مهم است پس‌زمینه عکس هم مهم است.سعی کنید پس‌زمینه را خیلی شلوغ نکنید، سادگی پس‌زمینه باعث جلوه کردن عکس کودک می‌شود.

بهترین ژست: حالت عادی!

در عکاسی کودک سعی نکنید ژست‌های سخت و عجیب به کودک بدهید از همان لبخندها و خمیازه‌ها گریه‌ها و…طبیعی کودک استفاده کنید، که برای عکس بسیار زیبا و دلنشین است.

لبخند را بگیرید!

لبخند کودک زیباترین صحنه خلقت است. برای بدست آوردن لبخند کودک کافی است این کار را به عهده پدر و مادر بگذارید آن‌ها با شناختی که از کودک خود دارند شرایط لبخندزدن را فراهم می‌کنند.

عکس‌های سیاه و سفید را فراموش نکنید!

در عکس‌‌های سیاه و سفید، که بدون رنگ هستند تمرکز فقط بر روی معصومیت کودک است و قدرت بالای برای انتقال احساس دارند پس عکس سیاه و سفید را هم مدنظر قرار دهید.

عکاسی ایرانیان

از منظر طبیعی استفاده کنید!

برای عکاسی کودک از منظره‌های طبیعی استفاده کنید، به پارک‌ها و بوستان‌ها بروید و از کادرهای بسته با عمق میدان کم استفاده کنید.

اگر دسترسی به مناظر طبیعی ندارید از یک گلدان زیبا، چند شاخه گل طبیعی، و… برای پس‌زمینه استفاده کنید.

عکاسی کودک: خواب شیرین!

یکی از حالت‌های زیبا برای عکاسی کودک، خواب و نحوه خوابیدن در کودکان است. این حالت را هم مدنظر داشته باشید.

ژست کثیف و زیبا!

غذا خوردن شلخته، گل بازی، رنگ نقاشی روی صورت، شکلات و کیک خوردن،و… یکی از جذاب‌ترین و بامزه‌ترین ژست‌ها در عکاسی کودک است.

پا در کفش بزرگترها!

عکس کودکان در حالتی که کلاه، عینک و یا کفش پدر یا مادر خود را پوشیده اند بسیار متفاوت و هیجان انگیز است.

کودک خوش لباس!

لباس‌های فانتزی، لباس‌های رنگی کلاه‌های عروسکی کراوات و پاپیون های کوچک و رنگی گل‌سرهای رنگارنگ نمونه‌هایی از لباس کودکان هستند فراموش نکنید که یک دست لباس سفید برای کودک آماده کنید. عکس کودکان با لباس سفید و پس زمینه رنگی از عکس های جذاب هستند.

عکاسی ایرانیان

گریم !

گریم(نقاشی صورت) فانتزی به شکل پروانه، کفشدوزک و…  یا کلاه گیس ها و سبیل های مصنوعی با در نظر گرفتن سن کودک و نظر پدر و مادرها نمای زیبایی به عکس ها می‌دهد.

نگاه به دوربین!

چشم‌ها دریچه‌ای به روح انسان هستند و احساسات نهان را منتقل می‌کنند. در عکاسی کوک گرفتن نگاه مستقیم به لنز از طرف کودک یک چالش است و بهتر است با همکاری یکی از والدین و عکاس انجام پذیرد.  

فصل‌ها!

از پس‌زمینه با موضوع فصل‌ها استفاده کنید. لباس مخصوص فصل را به کودک بپوشانید و در پس‌زمینه مربوطه اقدام به عکاسی کنید.

خاطره اسباب بازی‌ها!

کودکان دلبستگی خاصی به اسباب بازی‌های خود دارند سعی کنید برای ثبت خاطرات کودکی از اسباب بازی‌های در زمینه عکس استفاده کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

از فروشگاه ما دیدین فرمایید!

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
با ارسال نظرات خود ما را در:

بهبود کیفیت مطالب نگارش مطالب جدید رضایت مخاطبین

یاری کنید. متشکریم
تمام حقوق برای عکاسی ایرانیان محفوظ است
×
آغاز گفتگو با پشتیبان
سلام! پرسشی دارید؟ از من بپرسید
رحمانی Whatsapp chat
Start a conversation